واکنش اهالی رسانه به فاجعه درگذشت داریوش مهرجویی

واکنش اهالی رسانه به فاجعه درگذشت داریوش مهرجویی
واکنش اهالی رسانه به فاجعه درگذشت داریوش مهرجویی

خبر قتل داریوش مهرجویی و همسرش شوک بزرگی به اهالی فرهنگ و سینمای ایران وارد کرد و یکی از نکات قابل توجه در پیام رئیس سازمان سینمایی این نکته است که این سازمان از تمام ظرفیت‌های خود برای پیگیری این واقعه دردناک استفاده می‌کند.

در دو هفته اخیر درگذشت فردوس کاویانی و آتیلا پسیانی جامعه هنری را در اندوه و غم فرو برد و امروز خبر قتل داریوش مهرجویی داغی سنگین بر دل مخاطبان و اهالی سینما و آحاد مردم این سرزمین گذاشت. اتفاق شب گذشته اتفاقی تکان‌دهنده نه تنها برای سینمای که برای تمامی مردم ایران به شمار می‌رود.

در ادامه برخی از واکنش‌ها را بررسی می‌کنیم: 

محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی: ضایعه فقدان جانگداز سینماگر نامدار سینمای ایران استاد داریوش مهرجویی و همسر بزرگوار ایشان دل سینماگران شریف ایران و علاقمندان این فیلمساز مؤلف و برجسته سینما را به درد آورد. استاد مهرجویی که از بنیانگذاران موج نو سینمای ایران و طلایه دار سینمای متفکر و دغدغه مند بود همواره در مسیر رشد و تعالی سینمای ایران قدم برداشت و آثاری ماندگار و جریان‌ساز را به عرصه فرهنگ و هنر این مرز و بوم  هدیه کرد. داغ از دست دادن یکی از معتبرترین و شاخص ترین سینماگران ایرانی فراموش شدنی نیست چنانکه جای خالی این هنرمند بزرگ هم پر شدنی نیست. اینجانب ضمن عرض تسلیت خدمت بازماندگان این حادثه دردناک و تعزیت محضر همه سینماگران و علاقمندان این هنرمندبزرگ، اطمینان خاطر می‌دهم سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از همه ظرفیت‌های خود برای پیگیری این واقعه و شناسایی و مجازات عامل یا عوامل این جنایت نابخشودنی استفاده خواهد کرد و تا حصول نتیجه و روشن شدن همه ابعاد ماجرا ذره‌ای دریغ نخواهد کرد.

محسن برمهانی معاون سیما: ضایعه دلخراش و غم انگیز درگذشت داریوش مهرجویی را به جامعه هنری کشور و همه ایرانیان هنردوست تسلیت عرض می کنم. او تولید آثار مختلفی را در کارنامه اش دارد که ویژگی مشترک همه آن ها دغدغه‌مندی و عشق به ایران است. داریوش مهرجویی همکاری هایی هم با سازمان صداوسیما داشت که نتیجه‌اش خلق آثار تحسین برانگیزی چون «مهمان مامان» است. همچنین نگاه وسیع و سطح بالای اطلاعات این کارگردان بزرگ باعث شد تا فیلم های او دایره وسیعی از مخاطبان را در بربگیرد و هر یک، با سلیقه و ذائقه قشری از جامعه تناسب دارد. مرحوم مهرجویی قبل از انقلاب اسلامی نیز با آثار خودش از جمله فیلم های «گاو» و «دایره مینا» مخالفتش با رژیم ستمگر پهلوی را ابراز کرده بود. این فیلمساز طی سال های پس از انقلاب همواره در همه فراز و نشیب ها همراه مردم بود و هیچ گاه روی خوشی به دشمنان نشان نداد.بار دیگر درگذشت دردناک داریوش مهرجویی و همسر ایشان را به همه هموطنان و هنرمندان و به ویژه دختر ارجمند و سایر بازماندگان ایشان تسلیت عرض می کنم و از خداوند منان برای ایشان رحمت و آرامش را خواهانم.

مجید زین‌العابدین مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی: ضایعه فقدان ‌کارگردان برجسته و هنرمند شاخص‌ سینمای ایران استاد مرحوم داریوش مهرجویی و همسرشان موجب تأثر و تألم خاطر عمیق شد. این حادثه و ضایعه تلخ را به جامعه شریف سینمای ایران و همچنین تمامی علاقه‌مندان سینمای جریان‌ساز مرحوم مهرجویی تسلیت می‌گویم. آثار این هنرمند با دانش و سینماگر خلاق در بیش از  شش دهه فعالیت هنری به یادگار مانده است. از پروردگار مهربان برای زندگی ابدی او و همسر مرحومه‌اش مغفرت و رحمت واسعه و برای فرزندان دلبندش صبر و شکیبایی مسئلت می‌‌نمایم.»

حمیدرضا جعفریان رییس سازمان سینمایی سوره: خبر درگذشت ناگهانی داریوش مهرجویی، کارگردان کهنه‌کار و مؤلف، کام خانواده سینمای ایران را تلخ و روح سینما را جریحه‌دار کرده است. خانواده‌ای که بخشی از هویت و آبروی خود را در تمام سال‌های گذشته از پاسداشت میراث بزرگانش به ارث برده است. نسل‌های مختلف سینماگران ایرانی، عشق و علاقه خود به هنر هفتم را مرهون تلاش‌های نسلی‌اند که داریوش مهرجویی یکی از سرآمدان آن بود. کارگردانی که حالا یادگارهایش در حافظه سینمای ایران به یادگار مانده و خود عازم خانه ابدی شده است. برای این کارگردان گرانقدر سینما و همسرشان، غفران و آرامش آرزومندم و این ضایعه تلخ را به همه دوستداران سینمای ایران تسلیت می‌گویم.

علیرضا تابش، مدیرعامل اسبق بنیاد سینمایی فارابی: ساعت 3:30 خبر را دیدم و بهت زده شدم، حوالی پنج و شش امروز صبح خوابم برد. خواب دیدم در خانه‌ای با معماری شگفت‌انگیز و زیبا، در تهران به تسلیت‌گویی آقای مهرجویی رفتیم بدلیل قتل همسرش، با تنی چند از اهل فرهنگ؛ و او مثل مجالس تعزیه مصیبت خوانی می کرد ، طوفانی از خشم داشت. در خواب به خودم می‌گفتم آقای مهرجویی را کشته‌اند اما او زنده بود. جمع بهت‌زده و سوگوار و مهرجویی در مرکز توجه همه ما.

مریم پیرکاری مدیرعامل موسسه تصویر شهر: انسانی عمیق، مردی بزرگ و هنرمندی مردمی جهان را به سوی ابدیت ترک کرد.«داریوش مهرجویی» هنرمند ارزشمندی که با آثارش در ذهن و زمانه ما ماندگار شد و نام او همیشه در فرهنگ و هنر ایرانیان زنده و جاویدان است. درگذشت ناباورانه و دردناک این هنرمند و همچنین همسر ایشان وحیده محمدی فر را به خانواده گرامی شان و جامعه سینمایی تسلیت می‌گویم.

دبیر جشنواره بین المللی فیلم فجر: کلامی برای این حادثه تلخ و دردناک نمی توان گفت؛ او در پی درگذشت ناباورانه داریوش مهرجویی و همسرش،  دبیر جشنواره بین المللی فیلم فجر در  پیامی این ضایعه ناگوار را تسلیت گفت و بر شناسایی سریع عاملان آن تاکید کرد.

مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان فیلم و سریال ایران: امروز کارگردانی را از دست دادیم که شاید سال‌های سال نمی‌توان جای خالی او را پُر کرد. او آن‌قدر شاعرانه و همراه با مهر و محبت فیلم‌های بزرگ و قدرتمندی را برای سینمای ایران خلق کرد که همیشه مردم علاقه‌مند و هنردوست این آثار ماندگار را دنبال خواهند کرد. مهرجویی نامش همچون سفره پربرکت «میهمان مامان» و خاطره‌های گراسنگ «هامون» و «آسمان محبوب» و خیلی‌های دیگر در تاریخ سینما و تلویزیون ایران، نامش جاوید و ماندگار خواهد ماند.

در عین حال، پیام‌های زیادی هم از جانب دوستان و همکاران داریوش مهرجویی در فضای‌مجازی مخابره شده است که از آن‌ها می‌توان به محمدحسین مهدویان، رضا میرکریمی، مصطفی کیایی، فرزاد موتمن اشاره کرد. تعداد زیادی از هنرمندان تئاتر و سینما نیز تأسف خودشان را نسبت به این اتفاق هولناک ابراز کردند؛ تعداد تسلیت‌ها و تأسف‌های مردم عادی نیز خارج از شمارش است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

سینما فرنگ

نویسنده سایت فیلم و سریال یک فرد با تخصص و علاقه‌مندی به دنیای سینما و تلویزیون است.

تاریخ انتشار
1402/07/23
اخبار مرتبط
واکنش محمد خزاعی به تپق خود در اختتامیه جشنواره فیلم فجر

واکنش محمد خزاعی به تپق خود در اختتامیه جشنواره فیلم فجر

واکنش محمد خزاعی به بازتاب اشتباهش در خواندن دعای سال تحویل محمد خزاعی در جریان یک نشست خبری کسانی که تپق او را به تمسخر گرفتند را «فسیل‌های سیاسی» خواند که قصد «تخریب» و «عقده گشایی» می‌کنند. بنا به گزارش سینمافرنگ، نشست خبری اولین «جشنواره فیلم خزر» صبح روز سه‌شنبه ۲۴ بهمن‌ماه با حضور محمد […]

سینما فرنگ
1402/11/25
0
گزارش فعالیت خانه سینما در سال گذشته

گزارش فعالیت خانه سینما در سال گذشته

خانه سینما چه کارهایی کرده است؟ عصر دیروز جلسه هیات رئیسه و مدیرعامل خانه سینما با روسای صنوف در سالن سیف‌الله داد خانه سینما برگزار شد و در آن اقدامات ماه‌های اخیر از سوی هیات مدیره برای نمایندگان صنوف تشریح شد و افراد حاضر در جلسه به بحث و تبادل نظر درباره اولویت‌های موجود در […]

سینما فرنگ
1402/11/25
0
برندگان جشنواره فیلم فجر دوره چهل و دوم معرفی شدند

برندگان جشنواره فیلم فجر دوره چهل و دوم معرفی شدند

برندگان جشنواره فیلم فجر دوره چهل و دوم معرفی شدند اختتامیه چهل و دومین جشنواره فیلم فجر با اعلام برگزیدگان بخش ملی و بین الملل در برج میلاد تهران برگزار شد و برگزیدگان خود را شناخت. بنا به گزارش سینمافرنگ آیین اختتامیه چهل و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر عصر امروز، یکشنبه ۲۲ بهمن با […]

سینما فرنگ
1402/11/22
0
کاندیدهای دریافت تندیس سیمرغ جشنواره فیلم فجر اعلام شدند

کاندیدهای دریافت تندیس سیمرغ جشنواره فیلم فجر اعلام شدند

کاندیدهای دریافت تندیس سیمرغ جشنواره فیلم فجر اعلام شدند نامزدهای بخش سودای سیمرغ چهل و دومین جشنواره فیلم فجر اعلام شدند. به گزارش سینمافرنگ، عصر روز شنبه ۲۱ بهمن‌ماه و دقیقاً یک روز بعد از اتمام اکران فیلم‌های جشنواره در سینمای رسانه، نامزدهای کسب جوایز در بخش اصلی این چهل و دومین دوره جشنواره فیلم […]

سینما فرنگ
1402/11/22
0
مجید انتظامی پس از ۱۰ سال با فیلم «مجنون» به سینما بازگشت

مجید انتظامی پس از ۱۰ سال با فیلم «مجنون» به سینما بازگشت

مجید انتظامی آهنگساز و رهبر ارکستر پس از یک دهه با فیلم «مجنون» به آهنگسازی برای سینما بازگشت. این فیلم به تهیه‌کنندگی عباس نادران و کارگردانی مهدی شامحمدی و نویسندگی علیرضا محصولی در چهل و دوم فیلم فجر اکران خواهد شد. داستان «مجنون» درابره شهیدان مهدی و مجید زین‌الدین در جزیره مجنون و عملیات خیبر […]

سینما فرنگ
1402/10/28
0
فهرست فیلم‌های بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر چهل و دوم منتشر شد

فهرست فیلم‌های بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر چهل و دوم منتشر شد

  فهرست فیلم‌های بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر چهل و دوم منتشر شد. مجتبی امینی دبیر چهل و دومین جشنواره فیلم فجر دقایقی پیش این فهرست را رونمایی کرد. امینی می‌گوید: «قطار چهل و دومین جشنواره فجر مسیرش را آغاز کرده و وارد فصل جدیدی از جشنواره فجر شدیم. هیأت انتخاب حدود یک ماه فعالیتش را […]

سینما فرنگ
1402/10/19
0