گزارش نشست خبری جشنواره فیلم کوتاه کوتاه تهران با حواشی قتل مهرجویی 

گزارش نشست خبری جشنواره فیلم کوتاه کوتاه تهران با حواشی قتل مهرجویی 
گزارش نشست خبری جشنواره فیلم کوتاه کوتاه تهران با حواشی قتل مهرجویی 

دومین نشست خبری جشنواره فیلم کوتاه تهران با حواشی قتل داریوش مهرجویی برگزار شد

صبح امروز دومین نشست خبری دوره چهلم جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، در پردیس سینمایی ملت با حواشی حول قتل استاد داریوش مهرجویی و همسرشان برگزار شد.

دومین نشست رسانه‌ای چهلمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران با حضور دبیر جشنواره چهلم، مهدی آذرپندار و جمعی از اصحاب رسانه و خبر برگزار شد.

در شروع نشست، آذرپندار صحبت‌های خود را اینگونه آغاز کرد: «ابتدا لازم است مراتب تاسف عمیق خود را بابت اتفاقی که برای مرحوم مهرجویی، کارگردان بزرگ سینمای ایران رخ داد، ابراز می‌کنم. امیدوارم در اسرع وقت به این موضوع رسیدگی شود و عاملین به سزای اعمالشان برسند. امیدوارم روحشان شاد و و یادشان تا ابد جاودان باشد.

همچنین باید مراتب تاسف عمیق خود را بابت بمباران کودکان در غزه اعلام کنم. ما در جشنواره فیلم کوتاه نسبت به مقوله کودک‌کشی حساسیت داریم و از فیلمسازان خواهش کرد‌ه‌ایم که فیلمی با این مضمون به جشنواره نفرستند؛ چراکه پذیرفته نمی‌شود‌. امیدواریم این جنگ با پیروزی ملت فلسطین همراه باشد.»

وی در جای دیگری از سخنرانی خود به بیان آمار و ارقام فیلم‌های حاضر در بخش‌های مختلف جشنواره پرداخت و در این‌باره افزود: «امسال در بخش ملی، از میان 1787 فیلم رسیده به دبیرخانه، 95 اثر پذیرفته شد که شامل 52 فیلم کوتاه داستانی، 14 مستند، 15 تجربی و 14 پویانمایی است. این تعداد نسبت به میانگین دوره‌های پیش کمتر است.

تلاش می‌کنیم روی کیفیت سخت‌گیری کنیم. به همین خاطر تعداد آثار حاضر در بخش ملی کمتر از سال‌های گذشته است. از تیم انتخاب خواهش کردیم روی کیفیت بایستند و سعی کردیم با سخت‌گیری کیفی، آثار را انتخاب کنیم.»

آذرپندار صحبت‌های خود را چنین ادامه داد: «در بخش بین‌الملل، 58 اثر از بین 7216 فیلم رسیده به دبیرخانه انتخاب شد که این رقم، رکورد چهل ساله جشنواره را جابه جا کرد. همچنین 6 فیلم هم از بخش ملی در بخش بین‌الملل حضور دارد. در نتیجه، این بخش را با نمایش 64 فیلم برگزار خواهیم کرد و از این حیث، یکی از سخت‌ترین ورودی‌ها رو در میان جشنواره‌های بین‌المللی داریم.»

وی خاطرنشان کرد: «امسال، کوشیدیم ضمن حفظ کیفیت، از تمام ایران آثار فیلمسازان را پذیرش کنیم؛ زیرا می‌خواستیم این باور را به فیلمسازان بدهیم که جشنواره برخلاف نامش قرار نیست فقط میزبان فیلمسازان تهرانی باشد. در این دوره، بحمدالله تعداد آثار فیلمسازان استانی بیش از آثار فیلمسازان تهرانی است.

بر این اساس، 52 اثر از فیلمسازان شهرستانی و 42 اثر نیز از فیلمسازان تهرانی خواهیم داشت و برای نخستین بار است که این توازن به نفع فیلمسازان استانی تغییر کرده که برای‌مان بسیار خوشحال‌کننده است. مثلا از استان گلستان، 3 فیلم در بخش داستانی داریم و از شهرهایی مثل نجف‌آباد و تربت حیدریه هم آثاری را داریم که مایه خرسندی است. شاید مهم‌ترین دستاوردمان این است که در جشنواره امسال به فیلمسازان شهرستانی توجه شده و کیفیت کارهایشان بالا رفته است.»

دبیر چهلمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، با اشاره به ترکیب جنسیتی پذیرفته‌شدگان عنوان کرد: «امسال 79 درصد فیلمسازان پذیرفته‌شده در جشنواره آقا و 21 درصد هم خانم هستند. امیدواریم که در سال‌های آینده حضور بانوان در جشنواره پررنگ‌تر شود.

نکته مهم دیگری که دو سال است روی آن کار می‌کنیم، بحث بومی‌گرایی و تنوع در ژانر است. سال‌های گذشته در بخش داستانی با تعداد زیادی درام اجتماعی مواجه بودیم و آثار دیگر ژانرها به 10 فیلم نمی‌رسید. اما امسال شرایط متفاوت است؛ بر این اساس، 8 فیلم کمدی، 10 ملودرام، 13 فانتزی، 3 فیلم دفاع مقدس، 3 اثر معمایی، 6 فیلم رازآلود، 2 اثر علمی تخیلی، یک درام جنگی، یک نئونوآر و 19 فیلم درام خواهیم داشت. بنابراین می‌توان گفت که امسال، تعداد درام‌های داستانی نسبت به دوره‌های قبل، کاهش قابل توجهی داشته است.»

مدیرعامل انجمن سینمای جوان ادامه داد: «امسال تلاش کردیم به بخش عکس به عنوان یک بخش جنبی در جشنواره اهمیت بیشتری بدهیم. بر این اساس، در بخش عکس، 776 اثر داشتیم که شامل 691 تک‌عکس و 48 مجموعه‌عکس بود. از این تعداد، 32 اثر، شامل یک مجموعه‌عکس و 31 تک‌عکس به جشنواره راه یافتند.»

او با مرور بخش‌های جنبی جشنواره چهلم گفت: «امسال بخش‌های جنبی زیادی را تدارک دیده‌ایم. بخش استعداد نو را داریم که مخصوص فیلم اولی‌هاست. آثار حاضر در این بخش، فیلم‌هایی هستند که در لیست اولیه هیئت انتخاب جشنواره حضور داشتند اما به بخش نهایی راه نیافتند. در این بخش، شاهد اکران 12 فیلم خواهیم بود.

بخش کتاب و سینما، بخش دیگری است که مخصوص فیلم‌های اقتباسی است. در این بخش، 16 اثر به جشنواره راه یافته‌اند و جایزه آن توسط خانه کتاب اهدا می‌شود.

بخش جنبی بعدی، بخش ایران جوان است که شامل فیلم‌هایی با موضوع جمعیت و فرزندآوری است. 9 اثر در این بخش خواهیم داشت که با همکاری بنیاد 15 خرداد برگزار می‌شود.

بخش بر بال خاطرات نیز به مناسبت چهلمین دوره برگزار می‌شود. این بخش شامل آثار فیلمسازان مطرحی است که در دوره‌های پیشین جشنواره حضور داشته‌اند. در این بخش، حدود 59 فیلم در 10 سانس به نمایش در می‌آید.

بخش جنبی شاخه زیتون هم دربرگیرنده فیلم‌هایی با موضوع فلسطین و شامل 6 فیلم است که در میان آنها، دو یا سه فیلم خارجی حضور دارند.»

آذرپندار ادامه داد: «امسال در بخش آرای مردمی نیز جایزه اعطا خواهیم کرد. با این تفاوت که متولی این بخش، کانون دانش‌آموختگان انجمن سینمای جوانان خواهد بود تا از آرای فیلم‌ها پاسداری شود. در این راستا، 4 نفر از اعضای انجمن، ناظر این رای‌گیری خواهند بود.

او درباره برگزاری نشست‌های تخصصی جشنواره چهلم گفت: سعی کردیم از بهترین‌ها دعوت کنیم تا در نشست‌ها حضور داشته باشند. امسال همچنین نشست‌های بین‌المللی را هم داریم. نشست آنلاینی را با یکی از فیلمسازان مطرح بین‌المللی که سابقه دریافت جایزه کن و اسکار را دارد، خواهیم داشت.

نشستی را با حضور مهرداد اسکویی تدارک دیده‌ایم و نشست دیگری را هم را درباره نحوه پذیرش فیلم‌های کوتاه در رقابت اسکار خواهیم داشت. همچنین نشست گذر از فیلمسازی کوتاه به بلند را داریم و به مبحث هوش مصنوعی در فیلمساز هم خواهیم پرداخت.»

دبیر جشنواره چهلم عنوان کرد: «نوع دیگری از نشست‌های جشنواره امسال، نشست‌هایی است که با حضور کمال تبریزی به عنوان مجری-کارشناس برگزار می‌شود‌. بر این اساس، مجری-کارشناس در جایگاه کارگردان، بنا دارد فیلم‌نامه‌ای را بسازد و باید با 10 رکن اصلی ساخت یک فیلم کوتاه جلساتی تخصصی را برگزار کند. هنرجویان با در اختیار داشتن فیلم‌نامه می‌توانند در این سلسله‌نشست‌ها شرکت کنند و از گفت‌وگوی کارگردان با عوامل مختلف ساخت فیلم بهره ببرند.»

آذرپندار خاطرنشان کرد: «آخرین بخش از نشست‌ها مربوط به اردوهای فیلمسازی انجمن است. سال گذشته، 5 اردو را در 5 نقطه مختلف کشور برگزار کردیم. روال برگزاری اردوها به این صورت بود که ایده‌ای از مرحله ابتدایی تا تولید در آنها طی می‌شد و در اختتامیه این اردوی یک هفته‌ای، 3 فیلم از 3 ژانر مختلف به نمایش درمی‌آمد. حسن حسینی، مجری-کارشناس این بخش خواهد بود. امیدوارم با این تمهیدات، جشنواره چهلم به بهترین نحو برگزار شود.»

دبیر جشنواره چهلم در پاسخ به پرسشی درباره بلیت‌فروشی در جشنواره امسال، گفت: «در این دوره از جشنواره بلیت‌فروشی خواهیم داشت و در این راستا برای دانشجویان و هنرجویان انجمن، تخفیف‌هایی را در نظر گرفته‌ایم. قیمت بلیت هر باکس از آثار جشنواره، 30 هزار تومان است.»

او در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درباره بودجه جشنواره چهلم گفت: «امسال سازمان سینمایی، 10 میلیارد تومان بودجه برای برگزاری جشنواره فیلم کوتاه درنظر گرفته است‌ که به نظرم رقم عجیبی نیست. البته در بعضی بخش‌ها حامیان محدودی مثل شهرداری تهران، خانه کتاب و… را هم داریم.»

آذرپندار در پاسخ به پرسش دیگری درباره اینکه آیا در جشنواره امسال، فیلم‌هایی با موضوع اغتشاشات سال گذشته به نمایش درخواهند آمد یا خیر، گفت: «درباره حوادث سال گذشته فیلم‌هایی را در جشنواره امسال خواهیم داشت و سعی کردیم به وعده‌هایی که داده بودیم، پایبند باشیم.»

مدیرعامل انجمن سینمای جوان در پاسخ به پرسشی درباره لزوم حمایت از تولید فیلم‌نامه‌های اقتباسی گفت: «امسال با همراهی خانه کتاب، برگزیده بخش فیلم‌نامه را هم اعلام و تا سقف 400 میلیون تومان به یک یا دو فیلم برگزیده، جایزه اهدا می‌کنیم تا از این طریق، فیلم‌های اقتباسی بیشتری ساخته شود. نیمی از مبلغ این جایزه توسط انجمن و نیم دیگر آن از سوی خانه کتاب تقبل می‌شود.»

 

آذرپندار در پاسخ به پرسشی درباره حضور آثاری از عوامل انجمن در جشنواره امسال گفت: «مطالبه‌ای در انجمن وجود دارد که اگر فردی را از بدنه انجمن انتخاب می‌کنیم، این فرد مرتبط با فیلمسازی باشد و این روند از گذشته وجود داشته است. اینکه بدنه انجمن در بسیاری از بخش‌ها فیلمسازی را آموختند برای ما مایه مباهات است. هنگامی که سازمان شما بدنه‌ای دارد که تمامی آنها دانش‌آموخته و متخصص هستند، باید چه کار کرد؟ آیا باید مانع از فیلمسازی آنها شویم؟ میان جشنواره و انجمن مرزبندی مشخصی وجود دارد. جشنواره هویتی مستقل از انجمن دارد، ضمن اینکه انجمن خود یکی از تولیدکنندگان بزرگ فیلم کوتاه است. خوشحالیم که امسال حتی یک فیلم در بخش داستانی نیست که به دلیل ممیزی حذف شده باشد و همان لیست هیات انتخاب به بخش داستانی راه پیدا کرد.»

 

او افزود: «من در سالی به انجمن آمدم که هیات انتخاب حذف شده بود و می‌توانستم همان مسیر را ادامه دهم اما هیات انتخاب را احیا کردیم. ضمن اینکه افرادی در هیات انتخاب هستند که می‌توانید تماس بگیرید و سوال کنید آیا سفارشی به آنها شده است یا خیر. در برخی دوره‌ها معاون تولید انجمن هم در جشنواره فیلم داشته است. از سوی دیگر من این موضوع را با هیات انتخاب مطرح کردم و آنها گفتند که چنین چیزی سابقه داشته است. ما یا باید این موضوع را بپذیریم یا از افراد غیرمرتبط در بدنه انجمن استفاده کنیم و یا شرایط به گونه‌ای باشد که اگر چنین افرادی فیلم ساختند، بتوانند فیلم‌شان را به جشنواره ارسال کنند. ضمن اینکه تعداد افرادی که از انجمن فیلم ساخته بودند، بیش از این بود اما در نهایت، انتخاب نشدند. معتقدم که متخصصان، حق فیلمسازی و شرکت در جشنواره فیلم‌کوتاه را دارند.»

 

 

در پایان نشست، پوستر جشنواره چهلم توسط مهدی آذرپندار، نازنین پیرکاری مدیرعامل موسسه تصویر شهر و دانیال رحیمی کشانی، طراح پوستر، رونمایی شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

سینما فرنگ

نویسنده سایت فیلم و سریال یک فرد با تخصص و علاقه‌مندی به دنیای سینما و تلویزیون است.

تاریخ انتشار
1402/07/23
اخبار مرتبط
واکنش محمد خزاعی به تپق خود در اختتامیه جشنواره فیلم فجر

واکنش محمد خزاعی به تپق خود در اختتامیه جشنواره فیلم فجر

واکنش محمد خزاعی به بازتاب اشتباهش در خواندن دعای سال تحویل محمد خزاعی در جریان یک نشست خبری کسانی که تپق او را به تمسخر گرفتند را «فسیل‌های سیاسی» خواند که قصد «تخریب» و «عقده گشایی» می‌کنند. بنا به گزارش سینمافرنگ، نشست خبری اولین «جشنواره فیلم خزر» صبح روز سه‌شنبه ۲۴ بهمن‌ماه با حضور محمد […]

سینما فرنگ
1402/11/25
0
گزارش فعالیت خانه سینما در سال گذشته

گزارش فعالیت خانه سینما در سال گذشته

خانه سینما چه کارهایی کرده است؟ عصر دیروز جلسه هیات رئیسه و مدیرعامل خانه سینما با روسای صنوف در سالن سیف‌الله داد خانه سینما برگزار شد و در آن اقدامات ماه‌های اخیر از سوی هیات مدیره برای نمایندگان صنوف تشریح شد و افراد حاضر در جلسه به بحث و تبادل نظر درباره اولویت‌های موجود در […]

سینما فرنگ
1402/11/25
0
برندگان جشنواره فیلم فجر دوره چهل و دوم معرفی شدند

برندگان جشنواره فیلم فجر دوره چهل و دوم معرفی شدند

برندگان جشنواره فیلم فجر دوره چهل و دوم معرفی شدند اختتامیه چهل و دومین جشنواره فیلم فجر با اعلام برگزیدگان بخش ملی و بین الملل در برج میلاد تهران برگزار شد و برگزیدگان خود را شناخت. بنا به گزارش سینمافرنگ آیین اختتامیه چهل و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر عصر امروز، یکشنبه ۲۲ بهمن با […]

سینما فرنگ
1402/11/22
0
کاندیدهای دریافت تندیس سیمرغ جشنواره فیلم فجر اعلام شدند

کاندیدهای دریافت تندیس سیمرغ جشنواره فیلم فجر اعلام شدند

کاندیدهای دریافت تندیس سیمرغ جشنواره فیلم فجر اعلام شدند نامزدهای بخش سودای سیمرغ چهل و دومین جشنواره فیلم فجر اعلام شدند. به گزارش سینمافرنگ، عصر روز شنبه ۲۱ بهمن‌ماه و دقیقاً یک روز بعد از اتمام اکران فیلم‌های جشنواره در سینمای رسانه، نامزدهای کسب جوایز در بخش اصلی این چهل و دومین دوره جشنواره فیلم […]

سینما فرنگ
1402/11/22
0
مجید انتظامی پس از ۱۰ سال با فیلم «مجنون» به سینما بازگشت

مجید انتظامی پس از ۱۰ سال با فیلم «مجنون» به سینما بازگشت

مجید انتظامی آهنگساز و رهبر ارکستر پس از یک دهه با فیلم «مجنون» به آهنگسازی برای سینما بازگشت. این فیلم به تهیه‌کنندگی عباس نادران و کارگردانی مهدی شامحمدی و نویسندگی علیرضا محصولی در چهل و دوم فیلم فجر اکران خواهد شد. داستان «مجنون» درابره شهیدان مهدی و مجید زین‌الدین در جزیره مجنون و عملیات خیبر […]

سینما فرنگ
1402/10/28
0
فهرست فیلم‌های بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر چهل و دوم منتشر شد

فهرست فیلم‌های بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر چهل و دوم منتشر شد

  فهرست فیلم‌های بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر چهل و دوم منتشر شد. مجتبی امینی دبیر چهل و دومین جشنواره فیلم فجر دقایقی پیش این فهرست را رونمایی کرد. امینی می‌گوید: «قطار چهل و دومین جشنواره فجر مسیرش را آغاز کرده و وارد فصل جدیدی از جشنواره فجر شدیم. هیأت انتخاب حدود یک ماه فعالیتش را […]

سینما فرنگ
1402/10/19
0