جوابیه مدیر کل نظارت سازمان سینمایی در پاسخ به بیانیه سینماگران

جوابیه مدیر کل نظارت سازمان سینمایی در پاسخ به بیانیه سینماگران
جوابیه مدیر کل نظارت سازمان سینمایی در پاسخ به بیانیه سینماگران

جوابیه مدیر کل نظارت سازمان سینمایی در پاسخ به بیانیه سینماگران

وقتی شورای‌عالی سینما به‌شکل صریح به موضوع رفاه و اقتصاد اهالی سینما ورود می‌کند و پس از مدت‌ها، ساخت دوهزار مسکن برای اهالی خانواده سینما را مصوب می‌کند؛ دلیل راه انداختن این‌همه هیاهو آن هم در آستانه روز سینما برای چیست؟
به نقل از خبرگزاری تسنیم، همزمان با روز سینما، خانه سینما علیه مصوبات شورای‌عالی سینما بیانیه داده است، این شیوه برخورد خانه سینما با موضوعات مترتبه با سینما البته تازگی ندارد و مسبوق به سابقه است، اما باید یک جایی از متولیان و سکانداران خانه سینما پرسید؛ آغشته کردن مصالح عموم اهالی خانواده سینما به سیاست‌های جناحی چقدر می‌تواند پاسخگوی نیازهای بی‌شمار خانواده سینما باشد؟!
این‌که خانه سینما در وضعیت فعلی کجای معادله قرار دارد و چقدر می‌تواند در حل مشکلات بی‌شمار سینما کمک کند، خودش بحث مفصلی می‌طلبد که در فضای کنونی مقدور نیست، اما تا همین‌جا می‌توان به‌روشنی دید که خانه سینما در چنبره دیدگاه‌های سیاسی متولیانش گرفتار آمده است و انگار راه گریزی هم از آن متصور نیست.
چطور ممکن است در شرایط فعلی که حرف اول را معیشت و رفاه اهالی سینما می‌زند خانه سینما چنین بیانیه‌ای را که هیچ ربطی به مناسبات و واقعیات بیرونی جامعه ندارد، صادر کند؟! متولیان خانه سینما در کدام هوا و اتمسفر سِیر می‌کنند که این همه با مشکلات واقعی اهالی سینما غریبه‌اند؟!
وقتی شورای‌عالی سینما به‌شکل صریح به موضوع رفاه و اقتصاد اهالی سینما ورود می‌کند و پس از مدت‌ها، ساخت دو هزار مسکن برای اهالی خانواده سینما را مصوب می‌کند، دلیل راه انداختن این همه هیاهو آن هم در آستانه روز سینما برای چیست؟ چه اتفاقی افتاده است که خانه سینما اولویت‌ها و ضرورت‌های اکثریت خانواده سینما را که عموماً از اقشار زحمتکش جامعه و معمولاً کم‌برخوردارند، نادیده می‌گیرد و اصرار دارد رویکرد تعاملی سازمان سینمایی را زیر سؤال ببرد؟ به‌نظر می‌رسد مسئولین مربوطه در خانه سینما به‌جای توجه به منافع شخصی، منافع جمعی را درنظر بگیرند، چرا که اساساً آلوده کردن امور صنفی به اغراض سیاسی نمی‌تواند اسباب بهروزی خانواده سینما را فراهم کند.
باید از متولیان خانه سینما و نویسندگان این بیانیه پرسید؛ دقیقاً کدام منافع سینما را دنبال می‌کنند؟ چه اتفاقی افتاده است که خانه سینما سراسیمه و بدون مداقه و غور در چیستی مصوبات شورای‌عالی سینما این‌گونه برافروخته و پریشان به پاسخگویی برآمده است؟ منفعت عامه خانواده سینما در این بیانیه کجاست؟
سینما برای بقا در این مملکت به آرامش و ثبات و برنامه‌های هدفمند و اصولی در کوتاه‌مدت و درازمدت نیاز دارد. در دو سال گذشته هر وقت سینما آرامش و ثبات داشته است، چرخه تولید، پخش و اکران فعال بوده و سینما رونق داشته است و هرگاه به‌هردلیل این ثبات و آرامش وجود نداشته است، سینما به‌شدت آسیب دیده است.
در این زمینه خانه سینما در دو سال گذشته سابقه درخشانی ندارد و چندان نتوانسته است به ثبات و آرامش خانواده سینما کمک کند. عجیب است که در این منفعلی محض خانه سینما، متولیان این خانه با صدور بیانیه‌های دور از منطق و ادبیات خشن، فقط به مشوش شدن اوضاع کمک می‌کنند.

باید امیدوار بود که سرانجام متولیان خانه سینما به فهمی مشترک از دردها و مشکلات با اهالی خانواده سینما برسند و برای حل آن چاره‌اندیشی کنند. صدور چنین بیانیه‌هایی نشان می‌دهد در زمان حاضر خانه سینما متأسفانه مطلقاً چنین رویه‌ای ندارد و مسیر متفاوتی با اکثریت خانواده سینما می‌رود.

به‌دنبال این واکنش‌ها روز گذشته مدیرکل اداره نظارت بر نمایش فیلم سازمان سینمایی هم واکنشی در صفحه مجازی خودش نشان داده بود، در بخشی از این واکنش نوشته بود: “این شیوه نخ‌نما که خانه سینما پی‌درپی بیانیه‌ای علیه جریان کلی سینما بدهد حاصل کدام نحله فکری و دارای چه منطق و ثمری است؟! خانه سینما قرار بود خانه همه سینما باشد نه خانه تعدادی انگشت‌شمار که با بغض و کینه محض مسابقه صدور بیانیه به‌راه بیندازند!”

دیدگاهتان را بنویسید

سینما فرنگ

نویسنده سایت فیلم و سریال یک فرد با تخصص و علاقه‌مندی به دنیای سینما و تلویزیون است.

تاریخ انتشار
1402/06/23
اخبار مرتبط
واکنش محمد خزاعی به تپق خود در اختتامیه جشنواره فیلم فجر

واکنش محمد خزاعی به تپق خود در اختتامیه جشنواره فیلم فجر

واکنش محمد خزاعی به بازتاب اشتباهش در خواندن دعای سال تحویل محمد خزاعی در جریان یک نشست خبری کسانی که تپق او را به تمسخر گرفتند را «فسیل‌های سیاسی» خواند که قصد «تخریب» و «عقده گشایی» می‌کنند. بنا به گزارش سینمافرنگ، نشست خبری اولین «جشنواره فیلم خزر» صبح روز سه‌شنبه ۲۴ بهمن‌ماه با حضور محمد […]

سینما فرنگ
1402/11/25
0
گزارش فعالیت خانه سینما در سال گذشته

گزارش فعالیت خانه سینما در سال گذشته

خانه سینما چه کارهایی کرده است؟ عصر دیروز جلسه هیات رئیسه و مدیرعامل خانه سینما با روسای صنوف در سالن سیف‌الله داد خانه سینما برگزار شد و در آن اقدامات ماه‌های اخیر از سوی هیات مدیره برای نمایندگان صنوف تشریح شد و افراد حاضر در جلسه به بحث و تبادل نظر درباره اولویت‌های موجود در […]

سینما فرنگ
1402/11/25
0
برندگان جشنواره فیلم فجر دوره چهل و دوم معرفی شدند

برندگان جشنواره فیلم فجر دوره چهل و دوم معرفی شدند

برندگان جشنواره فیلم فجر دوره چهل و دوم معرفی شدند اختتامیه چهل و دومین جشنواره فیلم فجر با اعلام برگزیدگان بخش ملی و بین الملل در برج میلاد تهران برگزار شد و برگزیدگان خود را شناخت. بنا به گزارش سینمافرنگ آیین اختتامیه چهل و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر عصر امروز، یکشنبه ۲۲ بهمن با […]

سینما فرنگ
1402/11/22
0
کاندیدهای دریافت تندیس سیمرغ جشنواره فیلم فجر اعلام شدند

کاندیدهای دریافت تندیس سیمرغ جشنواره فیلم فجر اعلام شدند

کاندیدهای دریافت تندیس سیمرغ جشنواره فیلم فجر اعلام شدند نامزدهای بخش سودای سیمرغ چهل و دومین جشنواره فیلم فجر اعلام شدند. به گزارش سینمافرنگ، عصر روز شنبه ۲۱ بهمن‌ماه و دقیقاً یک روز بعد از اتمام اکران فیلم‌های جشنواره در سینمای رسانه، نامزدهای کسب جوایز در بخش اصلی این چهل و دومین دوره جشنواره فیلم […]

سینما فرنگ
1402/11/22
0
مجید انتظامی پس از ۱۰ سال با فیلم «مجنون» به سینما بازگشت

مجید انتظامی پس از ۱۰ سال با فیلم «مجنون» به سینما بازگشت

مجید انتظامی آهنگساز و رهبر ارکستر پس از یک دهه با فیلم «مجنون» به آهنگسازی برای سینما بازگشت. این فیلم به تهیه‌کنندگی عباس نادران و کارگردانی مهدی شامحمدی و نویسندگی علیرضا محصولی در چهل و دوم فیلم فجر اکران خواهد شد. داستان «مجنون» درابره شهیدان مهدی و مجید زین‌الدین در جزیره مجنون و عملیات خیبر […]

سینما فرنگ
1402/10/28
0
فهرست فیلم‌های بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر چهل و دوم منتشر شد

فهرست فیلم‌های بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر چهل و دوم منتشر شد

  فهرست فیلم‌های بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر چهل و دوم منتشر شد. مجتبی امینی دبیر چهل و دومین جشنواره فیلم فجر دقایقی پیش این فهرست را رونمایی کرد. امینی می‌گوید: «قطار چهل و دومین جشنواره فجر مسیرش را آغاز کرده و وارد فصل جدیدی از جشنواره فجر شدیم. هیأت انتخاب حدود یک ماه فعالیتش را […]

سینما فرنگ
1402/10/19
0